Nocna i Świąteczna opieka lekarska

tekst
Dodano Thu, 01/26/2017 - 11:54 w Aktualności

Nocna i Świąteczna opieka lekarska

Poznaniacy nie zostaną bez pomocy lekarskiej w nocy i w święta. Oprócz szpitalnych oddziałów ratunkowych (tzw. SOR), które działają przez całą dobę w szpitalach, osoby z dolegliwościami mogą zgłaszać do POSUM, przy którym działa nocna i świąteczna opieka zdrowotna. 

Pacjent może skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej przede wszystkim z powodu nagłego zachorowania, znacznego pogorszenia stanu zdrowia a także wtedy, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie zdrowia lub życia.
- Nie jest potrzebne żadne skierowanie do lekarza świątecznej i nocnej opieki zdrowotnej – wyjaśnia Sławomir Richter, zastępca dyrektora POSUM. - Warto jednak zawsze mieć przy sobie dokument tożsamości, a jeżeli ktoś leczy się z jakiejś dolegliwości również spis leków, które dana osoba aktualnie zażywa. Z naszych doświadczeń wynika, że najczęstszym powodem schorzeń świątecznych są silne bóle żołądka, zatrucie, czy bóle w okolicach brzucha.

Skorzystanie ze świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej uzasadniają m.in. zaostrzenie dolegliwości znanej choroby przewlekłej, infekcja dróg oddechowych z wysoką gorączką (szczególnie u małych dzieci i ludzi w podeszłym wieku) czy właśnie bóle brzucha, nieustępujące mimo stosowania leków rozkurczowych.

- Ważnym powodem są także silne bóle głowy, silna biegunka lub wymioty, szczególnie u dzieci lub osób w podeszłym wieku - dodaje S. Richter.

Z pomocy lekarza podczas świąt poza swoją poradnią rodzinną może skorzystać każdy ubezpieczony. Pacjent wymagający konsultacji lekarskiej czy pielęgniarskiej może zgłosić się do poradni realizującej ten rodzaj świadczeń w ramach umowy z NFZ niezależnie od miejsca zamieszkania. To informacja ważna dla turystów czy osób przyjezdnych. Każdego dnia do POSUM na wieczorową pomoc zgłasza się od kilkunastu do kilkudziesięciu osób. W sytuacjach bardzo poważnych pacjenci przewożeni są do szpitali.

Z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, w zależności od stanu pacjenta, można skorzystać w ambulatorium lub poprzez wizytę domową. Numer telefonu, pod którym w nocy i w święta dyżuruje lekarz: 61 647 77 15.

Z pomocy lekarza podczas świąt poza swoją poradnią rodzinną może skorzystać każdy ubezpieczony.

Zadbaj z nami o swoje zdrowie!

POSUM 2020